Historie vývoje online hry Dark Elf (2001 až 2011)

Nápad udělat online hru na internetu vycházel jednak z první tahové strategické hry, kterou Zdeněk Pletka (Lord Pletron) naprogramoval v roce 1995 na počítače Commodore Amiga: hra Rebel (distribuce JRC) a poté ho v roce 1998 uchvátila přes modem hranná číselná online BBS hra (ne internetová!) Falcon's Eye, takže uvažoval o novém projektu strategické hry, která by kombinovala mapu a možnost hrát ji online s jinými hráči na internetu, který byl v té době v Čechách v plenkách. Dark Elf byla tuším třetí strategická webová hra v Čechách, po Red Dragonu (kterou autor rok hrál) a Melior Annis. Obě hry byly, na rozdíl od Dark Elfa, "číselné hry", kde se velikost hráče určovala proměnnou (či proměnnými), útokem se loupilo číslo (nějaká hodnota) a hráči se srovnávali číselně v tabulce podobně jako v excelu.

Dark Elf byl jiný, byl první v použití dynamické grafiky - grafické mapy, kde se ihned zobrazovaly postavené stavby a o přepočtu hry změny v dobytých zemí hráčů. Unikum bylo v tom, že se hraje na mapě, kde každý hráč měl lokálně své sousední hráče a nemohl dobýjet kohokoliv ve "virtuálním prostoru" hry, musel respektovat členitost mapy a její bonusy. Zajímavostí bylo také to, že Dark Elf jako první používal systém dobrovolného přikupování kreditů a herních výhod ve hře a systém hry také vyplácel kredity za dobré hraní, a poměrně liberální možnost si kredity libovolně převádět. Ostatní hry v dané době experimentovaly s povinným předplatným, což hry co se týká návštěvnosti dost poškodilo (JRC a Red Dragon).

p.s. pozadí na této stránce respektuje původní styl hry, který maloval Kamil Kutina.

Rok 2001

23.2. byl spuštěn testovací start hry, první vítězství získal Maximus tak, že dobyl země všech hráčů (bylo jich tuším něco přes 50, viz mapa). Země Dark Elfa ještě neexistovala, Dark Elf se zatím objevoval jen v hlášení jak chodí po hradbách. Zápis o Maximově vítězství ze dne 19.3.2001 je dodnes vidění v Síni Slávy v první lize.
Hra tak byla otestovaná a od té doby začal ostrý provoz. Proto považuji datum 19.3.2001 za oficiální datum spuštění hry.

Bylo pouze osm ras, ve staré grafice, viz obrázek.Původní mapa měla o pár zemí více než současná oblast Země Draka. Viz obrázek pro srovnání. Vedle obrázku mapy je obrázek titulní stránky hry, již pod křídly portálu Atlas.cz a s nutností mít email na Atlasu (Minipass).

O měsíc později již byly ve hře čtyři oblasti (Země Draka, Země Dark Elfa, Země Králů a Pouštní Království).

V létě téhož roku přibyli další dvě oblasti (Země Nekromantů a Ostrovní Království). A na konci roku se objevila devátá rasa - Trpaslíci.
Rok 2002

V létě 2002 byla mapa opět rozšířena na finálních 9 oblastí, jak je znáte i dnes. Grafiku maloval Kamil Kutina (Kamilos) a později Ondřej Merta (Celegorn) přimaloval taktickou a podrobnou verzi mapy.
Vytvořeny byly herní služby a kredity, tento koncept dobrovolného přikupování kreditů a extra služeb postupně převzaly i konkurenční české webové hry. Také přibyla další, desátá rasa, Hobiti.

Rok 2003

Zde má můj archiv změn výpadek.

Rok 2004

Pixelmaster namaloval ke každé rase unikátní obrázky staveb a domků. Tuším že až v tomto roce přibyli do hry Enti. Veškeré obrázky ras přemaloval Celegorn. A namalovak ke každé rasu malý obrázek krajiny a animaci.

     

Rok 2005

Tento rok přibyli do hry hrdinové, přibyla bublinková nápověda a nápověda krok za krokem. Na konci roku se Dark Elf v dobrém rozešel s portálem Atlas.cz.

Rok 2006

Celý přepočet byl přepsán do jazyky C# a zkrátila se jeho doba z necelé hodiny na 10 minut.

Rok 2007

Tento rok přibylo do hry nové horní menu s animovanými tlačítky. Také byla pro nováčky vytvořena bublinková nápověda a nápověda krok za krokem. Hodnocení hráčů plusky a mínusky.

Rok 2008

Začínám dělat Dark Elfa na plný úvazek. Tento rok přibylo do hry artefakty a krypty, aukce artefaktů a hrdinů. Společně s Vkvkvk jsme dali dohromady scripty na výpočet nákupu domů, hromadný nákup staveb, domů a magických jednotek. Zavedeny klany. Změnila se diskusní fóra. Přepracovaná nápověda hry. Speciální kouzla jsou ve hře.

Rok 2009

Rádce a úkoly jsou ve hře. Nové ovládání mapy levým tlačítem myši a vyhledávání a označování hráčů na mapě. Krypta magická truhla. Speciální stavby pro jednotlivé rasy.

Rok 2010

Opravovaní nejnutnějších chyb a vývoj sesterské hry Pán Hradu.

Rok 2011

Nová mapa hry! České Království s 9 oblastmi a 360 zeměmi. Pravděpodobně se začne hrát v "K" ligách za stříbrný klíč.

Všechny systémové změny hry od roku 2001

Heslovitě jsou všechny systémové změny a úpravy na stránce novinky a změny.